25 bin sıralam- Ata Üni hakim savcılık

829 görüntülenmeAtatürk Üniversitesi
0
1 Yorum

Merhaba “… şeklinde sorular sormayınız” kısmına kaçmadan sormaya çalışacağım:

Ben Erzurum’un ilçesinde yaşıyorum ve evimden uzak bir yerde okumayı çok istiyordum fakat 25 bin sıralama ile gidebileceğim en iyi üniversite yine Ata Üni gibi duruyor. Uludağ, Selçuk gibi üniversitelerden sonra Atatürk yazsam sıralamamı biraz yakmış olacağımı düşünmüyor da değilim. Sizce Atatürk Üniversitesi buna değecek kadar gerçekten köklü ve iyi bir üniversite mi? Hakim Savcılık sınavlarında bana gerçekten yardımcı olabilecek bir üniversite mi?

Betul Cevaplanan soru Ağustos 7, 2020
0

Merhabalar,

Öncelikle sıralaman için tebrik ederim 🙂 25 bin sıralama ile gidebileceğin daha yüksek puanlı okullar sanırım var ama Atatürk Üniversitesi’nin köklü geçmişine ve adli yargı sınavlarındaki başarısına puanın kulvarında bence guvenebilirsin. Bu seneki sıralamalarda 8.oldu.

Hukuk Fakültesi; zaten bir yerden sonra öğrencilerin kitapla içli dışlı olduğu, birçok öğrencisinin de derse gitmek yerine kendi kendine çalıştığı bir fakülte. Bu sebeple sosyal ortamın ve şehir merkezinin, kampüsün öğrenciye sağladığı imkanlar daha önemli diyebilirim.

Ama bana sorarsan, geçen yıl bir hakim adayı abimizin de söylediği gibi, aile yanında okumaktansa şehir dışına gitmeni tavsiye ederim. Puanına yakın nereler var bilmiyorum ama eğer yazarsan yardımcı olmak çok isterim 🙂

Olur da gelirsen tanışmayı da çok isterim, umarım yardımcı olabilmişimdir. Kolay gelsin 🙂

Muhammed Furkan KIZILATEŞ Yeni yorum gönderildi Ağustos 6, 2020

Çok teşekkür ederim. Şöyle ki benim ablam da Atatürk Üniversitesi’nin başka bir bölümden mezun, o da zaman zaman dışarı gitmenin iyi olduğunu söylese de bu durumun da çok avantajı olduğunu söylemişti. Zaten ailem ilçede yaşadığı için az da olsa uzak ve bağımsız bir hayatım olur diye düşünmüştüm. Siz neden ailemden uzakta olmamı tavsiye edersiniz?

Sıralamam çevresinde yine biraz da olsa tercih edebileceğim yerler olarak Erciyes, OMÜ, Selçuk i.ö., Necmettin Erbakan gibi yerler var. Ama mesela OMÜ ana kampüs dışında olduğu için derslere proflar vs. çok fazla giremiyormuş. Erciyes’e de yaşadığım ilçeden direkt otobüs olmadığından ulaşımım zor olacak. NEÜ hakkında da pek bilgiye sahip değildim ve nedensiz bir şekilde soğuk bakıyorum sanırım. Oraları eleme sebeplerim bunlar oldu. Her ne kadar geçen sene 20 bin ile kapatmış olsalar da ben yine de Uludağ ve Selçuk tercih etmeyi de düşünüyorum.

Aileden uzak olmak mı yoksa iyi bir üniversitede okumak mı diye düşününce iyi bir üniversiteyi tercih etmeyi düşünmüştüm, ailemle beraber yaşamayacak olmamı da düşünerek. Ama siz böyle söyleyince tekrar bir düşünmeye koyuldum?

Biraz fazla detay verdim farkındayım ama sizin de bir şeyler söyleyebilmeniz için bunları bilmeniz daha iyi olur diye düşündüm. Tekrar çok teşekkür ederim?

2 cevaptan 1'ini inceliyorsun, tüm cevapları görmek için buraya tıklayın.