Hakkında bilgi edinmek istiyorum.

923 görüntülenmeİstanbul Üniversitesi
0
0 Yorum

iatanbul üninin hukukta öğrenciyi çok zorladığını ve mağdur ettiğini duydum. Ankara ile istanbul hukuk arasında kaldım bilgi verebilecek var mı ?

Mihriban Cevaplanan soru Temmuz 30, 2021
0

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ülkemizin en köklü hukuk fakültesi. Akademik kadro olarak da şu an en iyisi. Baktığımız zaman çoğu hukuk fakültesi, okulumuzun medeni hukuk anabilim dalının yanına dahi yaklaşamaz. Ancak tabi diğer okullara kıyasla zorluk derecesi de yüksek. Bu pandemi sürecinde öğrenciler olarak mağdur edildik.

Ankara Hukuk da tabi ki çok iyi bir hukuk fakültesi. Dışarıdan gözlemlediğim kadarıyla bizim okula kıyasla zorluk derecesinin bir tık daha düşük olduğunu söyleyebilirim. İstanbul Hukuk ve Ankara Hukuk Türkiye’nin en güzide iki hukuk fakültesi ve iki hukuk ekolü. Yıllardır Ankara Hukuk’un kamu hukukunda; İstanbul Hukuk’un da özel hukukta daha iyi olduğu söylenir ama bence şu anda kamu hukuku açısından iki okul arasında çok bariz bir farklılık yok. Zaten artık hâkim-savcı çıkartma oranlarında Ankara Hukuk’un eski hâkimiyeti de yok.

Hangi okulu tercih ederseniz edin sizde bir hukuk nosyonu oluşacak, derslerde başarısız olsanız dahi çoğu hukuk fakültesi öğrencisinden daha ileride olacaksınızdır. Bir İstanbul Hukuk öğrencisi olarak eğer İstanbul Hukuk’u seçerseniz bir tık daha zorlanabileceğinizi, bazen hocalara yazdığınız maillere cevap alamayabileceğinizi söyleyebilirim ama şimdi derslere düzenli girer, pratikleri de dikkatle takip ederseniz biraz çalışmayla üstesinden gelirsiniz.

Şu aşamada size diyebileceğim hangi okula giderseniz gidin elbette ki zorlanacaksınız ama bence Ankara’da okursanız biraz daha rahat bir öğrencilik dönemi geçirirsiniz.

Şimdiden sizi tebrik ederim. Nerede okursanız okuyun üst dönemlerin abartmalarına kulaklarınızı tıkayın, üniversite sınavında dereceye girmiş bir öğrenci biraz çaba göstererek, doğru ve planlı çalışarak bu iki okulu da gayet başarılı bir şekilde tamamlar. İkinci sınıfın yaz tatilinden başlayarak yaz stajı yapmanızı, İngilizce’ye önem vermenizi, farazi dava yarışmalarına (moot court ) mümkün olduğunca katılım göstermenizi tavsiye ederim, başarılar ..

Mihriban Cevaplanan soru Temmuz 30, 2021
0

Evet bu sene biraz mağdur edildik fakat her derste aynı sıkıntı  yaşadık denilemez. Eğitim seviyesinin yüksek olması köklü olması nedeniyle tercih edilen bir okul. Derslerde mağdur da olsak tercihlerde bu sizi korkutmasın çünkü hangi üniversiteye giderseniz gidin hukuk zor bir bolum. Ankara ve İstanbul mevzusuna gelince üniversiteler arası pek fark olduğunu düşünmüyorum. Sizin tercihinizi yaparken düşünmeniz gereken  hangi ilde üniversite hayatınızı geçirmek istediğinizdir.

seyma Cevaplanan soru Ağustos 11, 2020