Hukuk Fakültesinde Okurken Yaz Tatillerinde Staj Yapılmalı Mıdır? 

Hukuk Fakültesinde Okurken Yaz Tatillerinde Staj Yapılmalı mıdır?

 

Yazının başlığında yer alan sorunun tüm hukuk fakültesi öğrencileri tarafından merak edildiğini biliyorum. Çok değil bundan birkaç yıl öncesine kadar hukuk fakültesinde okurken bu soruyu ben de kendime soruyordum. Soruyordum sormasına ama 1.sınıf haricinde 2 ve 3.sınıfın yaz tatillerinde yaz okulu dersleri aldığım için staj yapabilme imkânı bulamamıştım. Yaz stajı içimde bir ukde olarak kalmış olsa da sizlerin başlıkta yazılı soruya net bir cevap alabilmesi için bu yazıyı kaleme almanın doğru bir iş olacağını düşündüm. Yazı bittikten sonra sorunun cevabının kafanızda şekilleneceğini düşünmekte ve arzu etmekteyim.

 

Şimdi gelelim merak edilen sorunun cevabına;

Başlarken hemen şunu açık bir şekilde dile getirmem gerekiyor: Hukuk fakültesini bitirip de avukatlık stajına başladığınız zaman yüzmeyi yeni öğrenmiş birinin yüzmeye çabalaması gibi siz de avukatlık mesleğini öğrenmek için çabalamaya başlıyorsunuz. Bu çabalama süreci staj boyunca devam ediyor. Yeri geliyor üzülüyor, hüzünleniyor, ağlıyor, sinirleniyor, stres oluyor ve mesleği bırakmayı dahi düşünüyorsunuz.

 

Bunu nereden biliyorum? 

Hem kendi yaptığım stajdan hem de stajını yaparken muhabbet ettiğim onlarca arkadaşımdan biliyorum. Bunları yazma gayem sizleri stajdan soğutmak ve korkutmak değil, gerçekleri ve yaşananları bilmenizi sağlamak.

Hukukun bir okyanus olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Söz konusu şey bir okyanus olunca öğrenmemiz gereken şey de çok fazla oluyor. Hukuk fakültelerinde bizlere öğretilen teorik bilgilerin avukatlık stajına başladığımızda yeterli olmadığını anlıyorsunuz. Fakültede ne kadar başarılı olursanız olun teorik bilgilerinizi uygulamaya yansıtamazsanız maalesef başarılı olamıyorsunuz.

 

Kısacası, bizlere fakültede öğretilmeyen avukatlık mesleği uygulamasını da öğrenmemiz gerekiyor.

Hal böyle olunca resmi avukatlık stajınıza başlamadan önce keşke bir yaz stajı yapsaydım diye kendi kendinize söylenmeye başlıyorsunuz. Bu söylemde her ne kadar haklı olsanız da yaz stajı yapacak bir ofis bulmanız pek de kolay olmuyor.

Resmi avukatlık stajını yapacak arkadaşlarımızın stajlarını yapacak bir ofis bulmaları bir hayli zorken hukuk fakültesinde okurken yaz stajı yapacak bir ofis bulmanız da oldukça zor olacaktır. Bu konuda ilk önce tanıdıklar vasıtası ile bir ofis bulmanız gerekiyor. Eğer tanıdığınız yoksa baro sayfalarından ulaşacağınız avukat meslektaşlarımıza bu talebinizi iletmeniz gerekecektir. Yaz stajı yapacak bir ofis ararken de dikkat etmeniz gereken bazı hususların olduğunu bilmenizi isterim.

 

Yaz staj yapacağınız ofis size bir şeyler öğretecek mi? 

Temel sorunuzun bu olması gerekiyor. Eğer size bir şey öğretmeyecek, sizi sadece bazı ayak işlerinde kullanacak bir ofis bulursanız lütfen staja başlamayınız. Çünkü yapmış olduğunuz şey bir yaz stajı olmayacaktır. Yaz stajının amacı, avukatlık mesleğini daha yakından tanımak ve resmi stajınızda yapacağınız işlerin bir kısmını öğrenmektir. Bunları öğrenecekseniz, yaz stajınızı yapmanızda herhangi bir sakınca olmayacaktır. Staj yapmayı düşündüğünüz büroya gittiğiniz de merak ettiğiniz tüm soruları avukata iletin. Öylesine staj yapmak istemediğinizi, mesleğe hazırlık mahiyetinde olacak bir yaz stajı süreci geçirmek istediğinizi önemle belirtiniz. Bu beyanlarınıza karşılık olumlu yanaşmayan bürolarda sırf staj yapabilmek için bulunmayınız. Zamanınızın en değerli şey olduğunu da aklınızda çıkarmayın.

Staj yaptığınız zamanı verimli bir şekilde geçirmek için elinizden gelen bütün gayret ve özveriyi gösterin.

 

Hangi sınıfta yaz staj yapmam daha doğru olur? 

1. sınıfı bitirmiş olan hukuk fakültesi öğrencisi yaz stajı yapamaz/yapmamalı demiyorum ancak 1. sınıf sonunda bulunan yaz dönemini staj ile değil daha çok okuyarak geçirmesini, geçen bir yıldan kalan eksikliklerini tamamlamasını, sosyal olarak kendisini geliştirmesini tavsiye ediyorum.

2. ve 3. sınıflarında sonunda bulunan yaz tatillerinde yaz stajı yapmanız sizin açınızdan daha doğru olacaktır. Hem stajda göreceğiniz davalar hakkında bilginiz de olmuş olacak. Böylelikle stajınızın daha aktif ve faydalı geçeceğinden şüphem yok.

Bitirirken;

Her ne olursa olsun yaz tatillerinde staj yapamazsam mahvolurum şeklinde bir düşünce içerisine girmemeniz gerekir. Yaz stajı yapmak hem yasal stajınız için güzel bir avantaj olacak hem de kendinizi mesleğe daha yakın hissedeceksiniz. Bunun bilinci ile hareket etmenizi, daima okumalar yapmanızı öneriyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.

Yazı hakkında görüşlerinizi yorum kısmından iletebilir, başkaca sorularınızı da yorum aracılığıyla sorabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir