UZAK İHTİMAL 

UZAK İHTİMAL 

 

Uzun zamandır film, belgesel veya dizi izlemiyordum. Saat 03.00’ı gösterdiği sıralarda uykum gelmediği için Netflix’e girip izlenebilecek belgesellere bakmıştım. Hangi belgeseli izlesem diye düşünürken şu an sizlerle paylaştığım bu belgesel ile karşılaştım. Belgeselin kısa açıklamasında “Şaşırtıcı bir rastlantının birleştirdiği cinayet davası, beyzbol maçı, dizi, masum bir adamın aklanmasını sağlıyor” şeklindeydi. Bu açıklama merak duygumun bir hayli kabarmasına yol açtı. Zaten belgeselin uzunluğunun da 40 dakika kadar olduğunu görünce hemen izlemek istedim.

40 dakika olan bir belgeselin tahlilini yapmak, belgeseli sizlere anlatmak çok doğru bir tutum olmayacaktır. Ancak ben bu belgesel içerisinde dikkat çekmek istediğim bazı noktaları sizlere söyleyeceğim. Sizden de bu yazıyı okuduktan sonra ilgili belgeseli izlemenizi istiyorum.

Aslında masum olan birinin yargılanması, hakkında mahkumiyet kararı alınması, aradan yıllar geçtikten sonra da yargılanan kişinin masumiyetinin ispatlanması neticesinde bunun bir belgesele dönüştürülmesi hadisesine çok defa şahit olmuşuzdur.Bu belgesel tam olarak bu kategori içerisine girmese de en azından bir yakınlık olduğunu söyleyebiliriz. Bu belgeseli diğerlerinden ayıran şey; adamın yargılama esnasında suçlu olmadığının anlaşılması ve serbest bırakılması. Bu her ne kadar kolay olmasa da avukatın yargılamadaki büyük rolünü de görmüş oluyoruz.

Bu belgeseli izlerken 16 yaşındaki bir kız çocuğunu öldürmek ile suçlanan adamı savunan avukatına ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Avukat gerçekten de bu davanın aydınlanması ve suç isnadı altında bulunan adamın masumiyetinin ispatlanması için elinde gelenin fazlasını yapıyor. İşte gerçekten eğer bir ceza avukatı olmak istiyorsak bu belgeselde bulunan avukat gibi araştırmacı olmalı ve inandığımız şeyin peşinden mutlaka gitmeliyiz.

Son olarak; belgesel içerisinde yer alan iki dedektifin de soruşturma aşamasında yaptıkları usulsüzlük ve hukuka aykırılıkların da olduğunu söyleyelim. Bunların neler olduğunu belgeseli izlediğiniz zaman sizler de göreceksiniz.

Çok fazla detay vermeyeceğim dedikten sonra birazcık detay verdiğimi ben de farkettim.İlginizi çekmesi için bu detaylara yazımda yer verdim. 40 dakikalık bir vaktiniz var ise lütfen ilgili belgeseli izleyin. Belgeseli izledikten sonra fikirlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bana iletebilirsiniz.

Ders çıkarmanız dileğiyle, keyifli seyirler.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir